Keprová tkanina - čo o nej potrebujete vedieť?
Kučeravá tkanina sa klasifikuje ako sklenená tkanina. Pri výbere tohto typu povrchovej úpravy je potrebné zohľadniť rôzne parametre. Je definovaná svojimi mechanickými a pevnostnými vlastnosťami, ako aj svojou hrúbkou.
Pri výrobe tkaniny sa používajú základné metódy používané pri štandardnom tkaní. Vyrába sa však s mimoriadnou presnosťou, výlučne na špecializovaných výrobných strojoch.
Keprová väzba je tvorená jedným alebo dvoma osnovnými vláknami, ktoré sú pretkané najmenej dvoma útkovými vláknami. Pre keprovú väzbu je charakteristické, že je oveľa pružnejšia ako plátnová väzba. Tkanina sa tiež lepšie ukladá, ale jej vlákna majú tendenciu sa "rozpletať".
Vďaka univerzálnosti skla ako výstuže je tkanina jedinečná pre priemyselné aplikácie. Sklenené vlákna vo forme tkaniny sa vyznačujú vynikajúcimi pevnostnými vlastnosťami a odolnosťou proti ohňu. V nábytku zvyčajne nájdete hrubý typ väzby, ktorý je odolnejší ako jeho tenké náprotivky. To poskytuje neobmedzené možnosti, ako aj optimálny výber materiálu.
Sklolaminát, z ktorého sa keprové tkaniny vyrábajú, je rozmerovo stabilný materiál. Preto sa tak často používa na povrchovú úpravu pohoviek alebo kresiel. V dôsledku nízkych alebo vysokých teplôt sa nepredlžuje ani nekrúti. Okrem toho neabsorbuje ani vlhkosť a vo vlhkom prostredí nemení svoje chemické ani fyzikálne vlastnosti. Väčšina chemických látok nemá na keprovú tkaninu žiadny vplyv, preto sa odporúča najmä do obývacích izieb a detských izieb.
Pletená krížová tkanina vs velúr
Pletená krížová látka je jedným z mnohých materiálov, ktoré si radi vyberáme na výzdobu našich interiérov. Je totiž odolná a ľahko sa čistí. Je odolná voči všetkým druhom nečistôt a predstavuje vynikajúcu alternatívu k syntetickým tkaninám, ako je napríklad velúr. Velúr patrí do skupiny vlasových tkanín. Pre velúr je charakteristický jeho krátky vlas a pružnosť. Je oveľa mäkší ako pletená krížová tkanina, ale menej lesklý ako iné plyšové tkaniny, napríklad zamat.
Velúrová tkanina má mäkký a nadýchaný vlas, takzvané rúno. Jeho štruktúra je porovnateľná so štruktúrou broskyne. Môže sa zdať, že velúr má množstvo malých chĺpkov, ale nič nemôže byť ďalej od pravdy. Je pevný a silný, ako aj odolný voči roztrhnutiu a natiahnutiu. Preto sa rovnako často používa na výrobu obývacieho nábytku ako na pletené krížové tkaniny. Bohužiaľ, je oveľa menej odolná voči škvrnám a pri nesprávnej starostlivosti môže stratiť svoj lesk a farbu.
Čalúnenie materiál kockovaný
Pletené tkaniny, medzi ktoré patria keprové a krížom pletené tkaniny, sú najstaršou formou tkaniny a boli základom pre tkáčsku techniku. Prvé z nich vznikli už v praveku - vtedy z voľne spletených tráv, vlákien, konárov, lián alebo pásov zvieracích koží. Dnešné pletené čalúnnické látky sú tkaniny, ktorých osnovné a útkové nite sa krížia v pravom uhle v závislosti od modelu - plošne. To, čo tieto tkaniny odlišuje, je výrazná väzba, ako aj pevnosť a odolnosť proti oderu.
Pri výbere správneho vrkoča dbajte predovšetkým na:
-Čím vyššia je hodnota, tým lepší je materiál,
-gramáž - hmotnosť materiálu vyjadrená v gramoch na 1 m2,
-pevnosť v ťahu,
-odolnosť voči UV žiareniu.
Na trhu sú k dispozícii aj špeciálne ekologické pleteniny, ktoré sú vyrobené z prírodných zložiek, ako je ľan, bavlna alebo viskóza. Tieto výrobky sú určené pre vegánov - ich pôvod je čisto rastlinný. Majú tiež množstvo priedušných vlastností a poskytujú blízkosť prírode.