Obývacia izba s tmavou podlahou – aký nábytok sa do nej hodí?

Tmavá podlaha v obývacej izbe je pre tých, ktorí dávajú prednosť sofistikovaným formám a oceňujú nekonvenčnosť. V kombinácii so svetlými stenami a nábytkom tmavá podlaha vnesie do interiéru rovnováhu a harmóniu a zaručí uvoľnenie. Ako zariadiť obývaciu izbu s tmavou podlahou? Zistite viac!
salon z ciemną podłogą

Usporiadanie tmavej podlahy v obývacej izbe

Odtiene hnedej farby, najmä s drevenou podlahou, sú rozmanité. Okrem obrovskej dávky elegancie a triedy vyniká tmavá podlaha v obývacej izbe aj svojou univerzálnosťou. Akcent výraznosti, pokiaľ ide o drevenú podlahu, je ideálny v industriálnom štýle, kde kombinácia tohto typu podlahy s tehlovou stenou a jednoduchým dizajnom vytvorí pôsobivé usporiadanie. Na druhej strane kombinácia takejto podlahy s elegantným nábytkom, ktorý má kovové prvky, vytvorí štýlový a moderný dizajn. Tmavá drevená podlaha je tiež základom pre interiéry v rustikálnom alebo provensálskom štýle, pretože ich cieľom je vytvoriť teplú a útulnú estetiku interiéru. Tmavá podlaha sa tiež rada kombinuje s farbami, ktoré nie sú len tlmené, ale sú vitálnejšie. To je návrh pre tých, ktorí chcú tmavú farbu v interiéri rozbiť a spestriť existujúcu nábytkovú kompozíciu.

aranżacja ciemnej podłogi w salonie

Výhody tmavej podlahy v obývacej izbe

Výhody tmavej podlahy prevažujú nad jej nevýhodami, preto sa oplatí zvoliť si ju ako základ obývacej izby. Prečo? Predovšetkým preto, že pôsobí veľmi vznešene a elegantne. Prvky ako kov, sklo alebo architektonický betón vyzerajú s tmavou drevenou podlahou veľmi dobre. Okrem toho má tmavá podlaha v obývačke rada aj tlmené farby, ale môže byť aj výborným pozadím pre farebné koberce, závesy alebo dokonca nábytok. Na takejto podlahe nebude špina v podobe stôp po topánkach tak rýchlo viditeľná. Napriek mnohým výhodám sa táto farba podlahy nevyberá tak často ako napríklad svetlé podlahy alebo podlahy v svetlejších odtieňoch hnedej. Ak ste sa rozhodli pre tmavú farbu, odporúča sa kontrastovať ju s akýmikoľvek svetlými doplnkami, ale tak, aby vytvárali elegantnú, originálnu súdržnosť.

BOTA, https://konsimo.sk/kolekcie/bota/ Moderný konferenčný stolík sivý / dub žebrovaný dub/antracit - obrázok

HELVETIA

BOTA

Moderný konferenčný stolík sivý / dub

259
-10%
LANDU, https://konsimo.sk/kolekcie/landu/ Moderný rám postele s čelom 160x200 klášterní dub/černý - obrázok

KONSIMO

LANDU

Moderný rám postele s čelom 160x200

839
929

Tmavá podlaha v obývačke - aký nábytok si vybrať?

Ak chcete zladiť svoj vysnívaný nábytok s podlahou, mali by ste najprv zvážiť, akú farbu by mal mať. Tmavohnedé podlahové dosky sa budú hodiť k drevenému nábytku - tiež v tmavých farbách -, ako aj k dyhovanému alebo lakovanému nábytku v odtieňoch sivej, béžovej alebo bielej.

zalety ciemnej podłogi w salonie
ciemna podłoga w salonie

Tmavé podlahové dosky sa hodia do klasického, elegantného, škandinávskeho alebo boho štýlu. Pokiaľ ide o tmavé dlaždice s matným povrchom, dobre tu bude fungovať nábytok z prírodného svetlého dreva. To isté môžeme povedať o kovovom nábytku, ktorý v loftovom štýle vyzerá veľmi dobre. Toto usporiadanie sa dobre hodí aj k obkladom v tmavosivej farbe, ako aj k tmavomodrej alebo čiernej. Matná povrchová úprava obkladov je možnosťou pre rustikálne, moderné a minimalistické interiéry. Na druhej strane, tmavá dlažba s lesklým povrchom sa bude hodiť do glamour aj moderných interiérov.

Takýto podklad podlahy sa hodí k striebornej, čiernej, zlatej, ale aj k drevenému nábytku. Ak chcete mať očarujúcu obývaciu izbu, odporúčame zostať dôslední a vybrať si nábytok s lesklým efektom.

Dizajn obývačky - aká farba steny k tmavej podlahe?

Tmavá farba podlahy je základom pre konkrétny nábytok a farebnú schému nielen na stenách, ale aj pre doplnky. Aby sa zachoval efekt konzistencie, treba starostlivo vybrať správnu farbu steny v obývacej izbe. Tu je niekoľko zaujímavých kombinácií:

Biela farba stien - univerzálna farba, ktorá bude fungovať v akomkoľvek usporiadaní. Kombinácia bielych stien s tmavou podlahou je už receptom na úspech, pretože v tomto prípade stačí staviť na drevený nábytok v béžovej, bielej alebo sivej farbe, prípadne na čierny nábytok s kovovými, drevenými alebo sklenenými prvkami.

Sivé farby stien - tento návrh v kombinácii s tmavou podlahou je tiež skvelou kombináciou. Chladnejšie a svetlé odtiene sivej vyzerajú spoľahlivo v kompozícii s farbami, ako je čierna, hnedá, grafitová alebo drevo. 

dodatki w salonie do ciemnej podłogi
sypialnia z ciemną podłogą

Béžová farba stien - odtieňov béžovej farby je veľa. Najobľúbenejšie z nich sú krémová, ecru alebo smotanová farba. Keď je biela a tmavá podlaha príliš kontrastným riešením interiéru, výber béžovej farby na stenu je tlmenejším návrhom a obývačka vďaka nej pôsobí útulnejšie a teplejšie.

Tmavšie farby stien - farby ako fľaškovo zelená, bordová, tmavomodrá alebo horčicová sú mimoriadne módne farby, ktoré sa do interiéru prepašujú v podobe doplnkov, nábytku alebo práve farby na stenách. Kombinácia týchto farieb s tmavou drevenou podlahou bude mimoriadne originálny a veľmi elegantný nápad. Treba však mať na pamäti, že treba zohľadniť rozlohu danej miestnosti a jej prístup svetla. Iba v priestranných, dobre osvetlených obývacích izbách bude táto kombinácia pôsobiť rafinovane.

Doplnky do obývačky k tmavej podlahe - ktoré si vybrať?

Pri zariaďovaní obývacej izby s tmavou podlahou zohráva hlavnú úlohu dekorácia. S počtom dekorácií by ste to nemali preháňať, ale ak sú dobre zvolené, môžu v takomto interiéri robiť zázraky. Môžete sa rozhodnúť pre závesy, kvetinový záhon, zrkadlo alebo koberec, ale všetko by malo byť jednotné.

Ak máte glamour izbu, zvážte zlaté alebo strieborné doplnky, ktoré dodajú interiéru svetlo a dôstojnosť s im vlastným leskom. Pokiaľ ide o minimalistický štýl s tmavou podlahou, dekoratívnym prvkom môže byť v tomto prípade čierna dizajnová kovová lampa.

V prípade koloniálneho štýlu myslite na vázu z farebného skla alebo červený prehoz na posteľ v teplej a svetlej farbe. V mnohých štýloch sa k tmavej podlahe dokonale hodia rastliny - tu môžete voľne experimentovať a vyberať si malé i väčšie rastliny v kvetináčoch alebo záhonoch.